Hujšanje in beljakovinski napitki
Objavljeno 21. 11. 2018 v Zdravje in lepota Komentarji so izklopljeni za Hujšanje in beljakovinski napitki
Tempo sodobnega življenja je hiter. Vse prepogosto hitimo od doma v službo in nazaj, pri čimer zapostavljamo fizično aktivnost in zdravo prehrano. Zdi se nam, da za nič od tega nimamo časa. Povsod se vozimo z avtomobili in uporabljamo tekoče stopnice namesto navadnih. Vse to vodi do nabiranja odvečnih kilogramov, slabšega imunskega sistema, večje utrujenosti in slabše kondicije.
Nezadovoljni smo, v svoji koži se slabo počutimo in pogosto nasedemo kateremu izmed lažnih marketinških trikov, ki jih v takem okolju kar mrgoli. Preizkušamo kapsule, kreme, tablete. Verjamemo obljubam, da lahko v tednu dni z neko dieto izgubimo 10 kilogramov. In si zatiskamo oči pred resnico, ker se nam zdi preveč preprosta – to je pomembnost pravilne (in predvsem redne!) fizične vadbe ter zdrave, uravnovešene prehrane.
Noben pripravek nam ne bo pomagal, če nismo pripravljeni vložiti truda tudi sami. Iti v fitness, odložiti vrečke čipsa in namesto tega sesti po kosu sadja. Tudi dietni ali beljakovinski napitki niso čudežna rešitev. Ampak so nam pa lahko v veliko pomoč, če le izberemo pravega in jih uporabimo kot dopolnitev k rednim treningom.
O pomembnosti redne vadbe
Za hujšanje so idealni intervalni treningi (HIIT). Gre za kombinacijo aerobne in anaerobne aktivnosti, ki od nas ne zahteva pretirano veliko časa: za rezultate je dovolj že 20 minut štirikrat na teden. S takim načinom telovadbe pokurimo več kalorij kot z navadnim kardiom, pridobimo na kondiciji in si izboljšamo metabolizem. Prav tako lahko vaje opravljamo doma, brez opreme. Čeprav gre za kratke treninge, moramo neprestano prilagajati (in zviševati) intenzivnost, s čimer poskrbimo za napredek. Poskrbeti moramo tudi za primerno dieto, ki je dovolj bogata z beljakovinami. Le tako lahko naše telo prestane in uspešno okreva po naporih. V nasprotnem primeru se zgodi, da začnemo izgubljati mišično maso namesto maščob.
Zakaj so beljakovine pred treningom?
Optimalna prehrana in vadba sta tisto, kar nam pomaga izgubiti kilograme in oblikovati postavo. Beljakovine pred treningom, še bolj pa kompleksni ogljikovi hidrati (ki se počasi prebavljajo in zagotavljajo energijo za daljši čas), so primerni vsaj uro in pol pred vadbo. Tudi kmalu po treningu moramo poskrbeti za nadomeščanje izgubljenih snovi, saj le tako telesu zagotovimo hranila za regeneracijo in obnovo tkiv. Tudi če hujšamo, obroka ne bi smeli izpustiti! Dobra izbira so tekoči prehranski dodatki oziroma beljakovine v prahu, s pomočjo katerih si pripravimo proteinski napitek. Ti lahko prispevajo k učinkovitemu ter hitrejšemu doseganju rezultatov, a seveda le, če izberemo pravega za naš cilj – če želimo izgubiti določeno število kilogramov, najbrž ne bomo posegli po istem dodatku kot profesionalni bodybuilderji.
Kaj se torej priporoča?
Predvsem vnos BCAA aminokislin kot je levcin, ki pomembno vpliva na sintezo beljakovin in kurjenje maščob. Koristne so tudi sirotkine (whey) beljakovine. Pozabiti ne smemo niti na vodo. Med treningom se naša telesna temperatura poviša in z znojenjem porabljamo elektrolite in vodo. Zato moramo tako pred kot po vadbi skrbeti za uživanje zadostnih količin tekočine. Dehidiriranost vpliva na slabo počutje in nas dela utrujene.
Katere so najboljše beljakovine?
Beljakovinski napitki pridobivajo na priljubljenosti in izbira različnih izdelkov je pestra. Včasih celo preveč, saj se zato težje odločimo, kaj sploh potrebujemo in kaj bi nam najbolj pomagalo. Beljakovine v prahu nam v kombinaciji z mlekom, vodo ali jogurtom zagotavljajo kvaliteten zajtrk ali obrok po treningu. Najbolj priljubljeni napitki so tisti s sirotkinimi beljakovinami, ki pa naj se zaradi hitre absorpcije ne bi uživali kot zadnji dnevni obrok.
Napitki iz kazeina so bolj primerni za uživanje pred spanjem. Predpogoj za vse to pa je seveda primeren jedilnik, ki nam zagotavlja ustrezen energijski vnos. Obrokov naj ne bi izpuščali in že z navadno prehrano naj bi poskušali uživati dovolj kakovostnih beljakovin: te dobimo v jogurtu, skuti, mleku, soji … Diete, ki so bogate z beljakovinami, podaljšajo občutek sitosti in imajo zato ugoden vpliv na izgubljanje teže.
Previdno pri izbiri napitkov za hujšanje
Na tržišču obstaja veliko tako imenovanih topilcev maščob (fatburnerji), kjer se gre za izdelke, ki naj bi pomagali pri kurjenju maščob. Vsebujejo različne sestavine. Pogosto so to beljakovine, kofein, zeleni čaj, guarana itd. Nekateri izmed teh izdelkov so učinkoviti, spet drugi pa ne, ali pa delujejo zgolj zaradi placebo učinka.
Pred nakupom je pomembno natančno preveriti vse sestavine, ki jih napitek vsebuje: efedrin, ki se ga je včasih na veliko oglaševalo, je zdravju recimo škodljiv. Na srečo ga velika večina sodobnih pripravkov ne vsebuje.
V kolikor imamo srčne bolezni ali težave s ščitnico, se uporabe fatburnerjev ne priporoča, oziroma le v predhodnem pogovoru z zdravnikom. Prav tako bi morali biti pri izbiri prehranskih dodatkov vedno pozorni na, to da jih kupimo od uglednih proizvajalcev, ki so strokovnjaki področja. Četudi na spletu naletimo na veliko nižjo ceno pri tujih prodajalcih, se je vedno treba povprašati o poreklu in kvaliteti izdelka